Potrava

20. prosince 2008 v 21:40


Potrava

Co potkan to jiné chutě a pokud budete svého miláčka neustále podplácet dobrůtkami nečekejte že vám bude baštit zrní. Ovoce a zeleninu před podáním omyjte.
Voda: nikdy nenechte potkana bez vody, pokud s ním budete cestovat na delší vzdálenost noste sebou napáječku. Potkan denně vypije poměrně velké množství vody, dbejte aby byla vždy čistá.
Základem je směs zrní: různé druhy obilných zrn, ovesné vločky, ořechy a sušené ovoce (neslazené a s mírou), vše lze doplnit pivovarským droždím (obsahuje vitamíny skupiny B) . Směs doplňujeme uvařenou rýží, brambory a těstovinami. Můžeme podávat i živočišné bílkoviny - sýr, mléko, vařený bílek, vařenou rybu, kuře, vepřové i hovězí. Vše v malém množství, nesolené, zcela bez koření, nesmažené. Doplníme tak potřebu tuku, nic se však nemá přehánět, jinak vám přibude starost o váhu zvířete. Ovesné vločky lze podávat s vodou zvlášť v misce.
Zelenina: podávat můžete všechny druhy zeleniny v rozumném množství a to vařenou i v syrovém stavu. Dejte si pozor na salát, může nadýmat nebo vyvolat průjem. Zde je třeba zmínit i listy pampelišky, jetel a listy petržele, je nutné dávat pozor na místo sběru (venčící se pejsci, auta).
Ovoce: jablka, banány, jahody, maliny a hroznové víno. Dejte pozor u vodnatých druhů jako jsou hrušky, melouny, třešně, citrusové plody, mohou vyvolat trávící potíže.
Tvrdé pečivo: chleba, rohlíky, nezapomeňte na něj (hlavně na chleba, o rohlíky si zoubky neobrousí), je důležitou složkou stravy, nejenže obrušuje hlodáky, ale výborně chutná. Použijte jen zcela usušené, prosté plísně. Pokud chcete potkana opravdu rozmazlovat sušte mu pečivo celozrnné anebo mu navíc kupte minerální kámen pro činčily (asi 42 korun)
Pamlsky: dávejte pozor na množství tuku a cukru, vyhnete se obezitě potkana, tohle zvíře nemá nikdy dost a je schopno odnést dvacet piškotů do hnízda jen proto, aby je měl. K dostání jsou jogurtové dropsy různých příchutí (Trixie-75g-20 Kč), potkan neodolá ani trošce jogurtu, někteří rádi tvaroh. Snad žádný potkan nepohrdne granulemi pro kočky nebo psy, zvláště s příchutí ryb. Ratty snackies (Beaphar-24,5g-26 Kč) malá srdíčka s vitamíny, dvě příchutě, nejoblíbenější, resp. nejvoňavější sýrová. Dále kukuřičné lupínky, neslazené müsli, müsli tyčinky pro hlodavce, Svatojánský chléb, burizony, různá semínka a spousta dalších dobrůtek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama