Vycházky

20. prosince 2008 v 21:47

Vycházky po bytě a s vámi venku

Pokud si chcete pořídit potkana, měli byste vědět, že celoživotní pobyt v kleci s občasným vytáhnutím k pomuchlání se rovná vězení, ne-li týrání. Zvažte proto své možnosti a pokud bydlíte společně s třemi sourozenci, milým krysaříkem, kočkou nebo fretkou a nemáte možnost mít zvířátko puštěné alespoň hodinu denně, pořiďte si radši křečka.

Potkan puštěný ve vašem bytě

Zabezpečení bytu:

V prvé řadě odstraňte z dosahu potkana věci, na kterých vám opravdu záleží. Upřesněme si pojem dosah u potkana: potkan vleze postupně úplně všude, několika místy kam se nedostala moje potkaní slečna je stará singrovka (protože deska šicího stroje výrazně přesahuje kovový podstavec), televize (stojí na skříňce a na té se nemá čeho chytit a je vysoká) a nakonec monitor počítače (tam to ještě ani nezkoušela, ale proč by tam taky lezla:)). Ty které nelze odstranit (pohovka za 20.000), pečlivě hlídejte a nenechte potkana navyknout, že si může lézt za její matrace. Chunky si za ně leze a škodám jsem nepředešla, mám proto jednu radu. Pokud je to možné, kupte plastovou či papírovou trubku v délce gauče a dejte ji mezi matrace. Potkan si navykne lozit do ní a nezpůsobí škody. Taky si dejte pozor na květiny, potkani s oblibou vyhrabávají hlínu, můj dračinec by mohl vyprávět. Tím že zabezpečíte svůj majetek starosti nekončí.

Zabezpečení ostatních zvířat:

Potkan nemá v oblibě ostatní hlodavce, nežijte v naivitě, že neublíží vašim křečíkům nebo pískomilům, jejich setkání by dopadlo tragicky. Akvárium s ostatními spolubydlícími zakryjte pletivem a zajistěte těžšími předměty, v ideálním případě nechte na míru zhotovit dřevěný rám s pletivem. S morčaty a králíky by se měl snést, ale nechovejte je spolu, nepustí je k misce s potravou.

Nebezpečí pro potkana:

Elektrické kabely - někteří potkani je koušou, jiní ne, ale nespoléhejte se na to. Kabely buď zvedněte do patřičné výšky, dejte pod koberec nebo potkana pečlivě hlídejte. Nebezpečné jsou hlavně kabely za nábytkem, zatímco vy nevíte kde je potkan, potkan si kouše a kouše...
Jedovaté květiny - břečťany, Diffenbachie,... notoricky známé druhy odstraňte z dosahu zvířete.
Pasti - aneb místa kam se dostanete ale už nemůžete ven. Napadají mě například kýčovité vázy velkých rozměrů, ale i kyblík s vodou může být osudným (nevím odkud by se vzal, ale nikdy nevíte). Potkan si v lepším případě neublíží a vy ho najdete, ale není to nic příjemného.
Dveře - kdykoliv s nimi pohnete dejte pozor, jestli potkan není poblíž. Následky mohou být hrozivé, proto si radši potkana berte na rameno sebou. Pokud venčíte více potkanů, vemte všechny.
Okna - jak už jsem zmiňovala, potkan vleze snad všude, to znamená i na okenní parapet. Je-li okno otevřené a potkan příliš zvědavý, má zaděláno na průser.
Lidský faktor - dávejte pozor kde šlapete, kam sedáte a leháte. Můj potkan s velkou oblibou lozí pod přehozem na gauči a křeslech a nevynechá příležitost prolézat peřinou. Když potkana nemáte na očích, počítejte s touto variantou. Milenecké záležitosti a dětské hry si nechte na dobu, kdy je potkan v kleci. To, že je někde poblíž, vás možná uklidní, ale potkan se může kdykoliv přidat.
Ostatní zvířata - někdy jde skloubit chov více druhů zvířat. Někteří chovají s potkany i hady, fretky, kočky a psy. Zvláště v posledním případě je celkem velká šance dobrého soužití v jedné domácnosti.
Kočka - Život s kočkou nemusí být pro potkana podepsaný ortel smrti, je však zapotřebí zýšené opatrnosti a zvířatům dát vlastní soukromí a životní prostor. Pokud pouštíte po pokoji potkana a máte kočku která není zvyklá na jeho vycházky, oddělte je. Je dobré na sebe zvířata postupně zvykat, vždy tak čiňte za vaší přítomnsoti, většina domácích koček potkanovi neublíží, je pro ni příliš velký, ale zvláště koťata jsou hravá a potkana mohou považovat za hračku.
Seznamování by mělo být postupné, nechte kočku pozorovat potkany v kleci, ale klec samotnou nenechávejte na zemi nebo volně přístupnou, každé zvíře potřebuje pocit bezpečí a soukromí.
Hlodavci - Potkan bere ostatní hlodavce jako konkureci, menší hlodavce než je on sám zpravdla zabíjí, stejně velké je schopen terorizovat. Soužití s ostatími hlodavci se tedy nedoporučuje, nejlepší splečností potkana je další potkan. Malé hlodavce je nutné chránit před jeho možným útokem, nejlépe zajištěním akvária krytem s pletivem.

Jak potkana pouštět:

Hlavní věc je, aby byl ochočený. Nepouštějte zvíře, které je divoké a nenavyklé na lidi, natož na volný pohyb. Zašije se vám za nejbližší kus nábytku a máte o starost navíc. Začnu tedy od začátku. Potkáně se vás už tolik nebojí, neleká se a v kleci se neschovává, sotva vás zahlédne. Otevřete mu dvířka klece a nechte jej prozkoumat její okolí, nikdy neberte malého potkana z klece a nezvykejte ho v jiném pokoji. Zvíře musí mít otevřenou klec nebo přístup do akvária (žebříky) aby se mohlo kdykoliv vrátit. Postupně mu umožňujte delší vycházky, seznamte ho s pokojem kde má obydlí, pak mu nechte otevřené dveře dalšího pokoje (pokud chcete aby do něj měl přístup). Je dobré, aby měl v každém pokoji místo, kde se může schovat, odpočívat, cpát se ukradenými dobrotami a třeba i spát. Dejte mu za gauč nebo na jiné klidné místo papírovou krabičku, zařídí si ji už sám. Když už má potkan možnost být v pokoji s nábytkem, pečlivě ho zpočátku hlídejte. Vypozorujte jeho oblíbené schovávačky a trasy. Pokud je už ochočený a vy mu věříte, můžete polevit a nemusíte neustále skákat za gauč, jestli tam něco neprovádí. Po pár týdnech ostražitosti poznáte podle sluchu, kde se váš mazel zdržuje. V případě Chunky mám štěstí, po dvou měsících ji už pouštím téměř po celou dobu co jsem doma, někdy na celý den. Někdy spí za gaučem, jindy si vleze zpět do klece, zkrátka si užívá svobody.
Přepravka - Ideální řešení je mít ve výběhu přepravku nebo nějaké jiné místo kde se bude váš potkan cítit dobře. Pokud použijete přepravku, získáte tím o něco víc. potkan si na ni zvykne a nebude si ji spojovat jen s nepříjemnými cestami k veterináři. Je to zvláště vhodné pro ty potkany kteří se do přepravky dostanou opravdu jen na tu cestu k veterináři. Stane se taky dobrým útočištěm a místem k odpočinku po všech těch dobrodružstvích které naši potkánci na vycházkách prožijí.

Když potkan uteče:

Zvláště mladí potkánci rádi utíkají za nábytek a nechtějí vylézt. Stane se to i starším jedincům když se leknou. Prvním krokem je zabezpečení mezer za nábytkem, stačí obyčejný papírový kartón nebo dřevěné lišty. Myslete na to, že potkan dobře skáče a udělejte je vyšší. Druhým krokem je naučit potkana přiběhnout za vámi, pokud to potřebujete. Oceníte to zvláště v ranních hodinách, když vám potkan uteče (stát se to může). Začněte už v době, kdy potkánka ochočujete. Vždy když mu podáváte nějaký pamlsek mlaskejte a oslovujte ho jménem, potkan si to zapamatuje. Dělejte to, i když je potkan venku a nepotřebujete jej vylákat, opakování je matka moudrosti. Já Chunky lákám na mlaskání, volání jména a ještě při tom přejíždím rukou po koberci. Tento návod není stoprocentní, pokud se vám potkan zašije s kouskem uzeného ukradeného ze stolu, nevylákáte ho ani na ementál. Pak už musíte čekat až dožere (pokud má co), začne se nudit, prospí se, dostane žízeň nebo se mu tam přestane líbit. Záleží na vaší trpělivosti a na náladě vašeho potkana, pokud polevíte dřív, začnete s velkou pravděpodobností rozebírat obývací stěnu. Otázka je, jestli tento závěr nespadá spíše do kapitoly potkaní hry :)

Potkan s vámi venku

Pro svou klidnější povahu jsou vhodnější samci, ale i některé samice jsou schopné vydržet aniž by utíkaly. Potkana můžete brát sebou ven za určitých podmínek. Musí být dobře ochočený a naučený vydržet na rameni. Můžete jej tomu naučit už doma, nosit ho na sobě a dělat přitom co potřebujete. Navykáte jej tak na pohyb těla a různé zvuky, bude se vám to později hodit. Zpočátku se leká každý potkan, příkladem za všechny nástrahy jsou otevíraná minerálka a sešlápnutá PET láhev. Postupně potkana berte na menší výlety mimo byt ( já jsem s Chunky vynášela odpadkový koš). Po čase se vydejte na větší výlet, pro jistotu si sebou vezměte přepravku. Bude se snažit zalézt za tričko, ale tomu zabráníte tím, že triko přidržíte rukou, potkan se vrátí zpět na rameno. Velkou výhodou jsou dlouhé vlasy, zvířátko se pod ně může dobře schovat a je chráněno před sluncem ale i před přílišnou pozorností okolí. Pokud jdete na delší cestu, vezměte sebou vodu (např. napáječku), nějakou potravu, pamlsky a přepravku. Do ní vložte látku nebo ubrousek z jeho pelíšku, potkan na něj bude konat svou potřebu a bude mít pocit bezpečí. Ideální je neprůhledná přepravka poskytující stín a klid.
Důležité: nikdy neberte potkana ven, když je horko. Hrozí mu úpal, zánět spojivek a další nebezpečí spojené s pobytem na přímém slunci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama