Základní potřeby

20. prosince 2008 v 21:51

Základní potřeby zvířete

Klec či akvárium?

Na výběr máme dvě varianty, klec nebo akvárium. Doporučuji zvolit první, potkan je zvíře velmi aktivní, rád šplhá a akvárium mu tuto možnost poskytne velmi těžko. Dalším aspektem je zápach, potkan v nepravidelně čištěném akváriu nejen zapáchá, ale je to nebezpečné pro jeho zdraví (podráždění očí, dýchací potíže). V akváriu nebude mít dostatek zábavy a pohybu, je ho třeba zakrýt víkem z pletiva aby zvíře neuteklo. Nevýhodou je také váha akvária, špatně se s ním manipuluje při úklidu ubikace. Snad jedinou výhodou je to, že v akváriu nemůže dojít k průvanu, který je pro potkany škodlivý. Pro klec hovoří hlavně možnost členění prostoru, vzdušnost a taky cena, pokud jste zruční, můžete si klec vyrobit sami. Neměla by ale stát v průvanu.

Základní vybavení

Úkryt: potkan potřebuje bezpečné místo pro svůj spánek a odpočinek. Vhodná je proto například papírová krabička, kterou v případě zničení snadno nahradíte. Dřevěné domečky můžou zničit, ale není je třeba zavrhovat, je jen třeba dávat pozor na možné promočení a následné načichnutí materiálu. Potkanovi můžete v případě že nemáte nic jiného nabídnout i kus tmavé neprůsvitné látky. Někteří potkani močí do svého pelíšku, pak je třeba často vyměnit vystýlku hnízda (mě se osvědčila kombinace papírová krabička, miska s granulemi do kočičích záchodků, papírové ubrousky).
Misky na krmení a vodu: vhodné jsou misky pod květináče, keramické misky pro hlodavce nebo z nerezu. Neměly by se převrátit a měly by se dobře udržovat, čistota je velmi důležitá. Vodu lze podávat v misce nebo napáječkou. Oboje je nutné často umývat a měnit vodu aby se nemnožily bakterie, v letních měsících denně (v případě misky), u napáječky taky nečekejte až bude prázdná. Co se týče koupě napáječky, vyberte takovou, která má kovovou trubičku s kuličkou. Napáječku řádně umývejte, včetně trubičky, omezíte vznik řas.
Podestýlka: na výběr je několik řešení, všechny typy podestýlek je třeba vyměnit jakmile se znečistí. Nejběžnější jsou hobliny, k sehnání jsou ve zverimexech ale taky u truhláře. Volte hobliny z proschlého dřeva a vždy je prosívejte od pilin, jinak hazardujete se zdravím zvířete. Další variantou jsou kukuřičná vřetena, kočkolit, granule do kočičích záchodků z dřevěné hmoty apod. Kočkolit dobře saje pachy, při úklidu není třeba pokaždé vyměnit celý obsah, je však dražší. Granule do kočičích záchodků se při styku s vodou rozpadají, jsou dobré pro lokální použití pokud potkan používá jedno místo. Někteří chovatelé používají kusy látky které mění za čisté a špinavé přepírají. Někdy se stane že má potkan na hobliny alergii, pak je třeba zvolit jiné řešení. Poznáte to tak, že vám často kýchá pokud se pohybuje v hoblinách. Z tohoto důvodu nelze doporučit ani seno, nehledě na možnost poranění očí. Čeho se zcela vyvarujte je chov potkana na roštu, má citlivé tlapky a hrozí nebezpečí vzniku vředů. Druhou věcí které je třeba se vyvarovat je špatná hygiena.

Jak zařídit klec?

Výrobou samotné klece a jejího zařízení se bude věnována samostatná kapitola na těchto stránkách, takže alespoň ve stručnosti. Donesete si domů klec či akvárium, řeknete si že bude stačit vaše staré akvárko (či klec) větších rozměrů po křečcích , vydrhnete jej, jednoduše tam dáte podestýlku, domeček, misku, napáječku a zakryjete ho víkem z pletiva. Co se stane pak? Koupíte si mládě a dáte jej do takto zařízeného prostoru, potkan se bude v tomto prostředí nudit a jeho pohyb se omezí na minimum, nepočítám pobíhání kolem skleněných stěn nebo visení v rohu klece do omrzení s čumákem mezi mřížemi. Jak to tedy má vypadat? Nutné je členění prostoru, horizontální i vertikální, čím větší klec máte, tím se můžete vy a váš potkan více odvázat. Je jasné, že v akváriu tohoto dosáhnete těžko, leda tak si pořídit terárium, ovšem i tak máte starost s větráním. Už se dostáváme k podstatnému, jednotlivé prvky členění a taky možnosti, jak se potkan vyřádí:
Patra klece: osvědčila se laminovaná dřevotříska, je buď tak tvrdá nebo potkanům jednoduše nechutná a tak vám vydrží déle než jiné materiály, je však dost těžká. Pokud do pater necháte vyvrtat otvory na prolézání, ještě lépe, vaši miláčci to ocení, použijí je jako účelnou prolézačku ať už při zkrácení cesty nebo k útěku v případě neshod mezi spolubydlícími. Dřevo je krásná věc, ale nasákne pachy a ne vždy je natolik tvrdé aby si z něj potkani neudělali jen další příležitost jak něco zlikvidovat. Dobrým nápadem je použití tenké sololitové desky potažené plastovým ubrusem (koupíte jej za pár korun a přilepíte ho pevnější lepící páskou zespodu). Za jistý druh patra se dá považovat i zavěšený kus látky nebo koberce. Zásadně se vyhněte kovovým roštům, způsobují onemocnění tlapek.
Hamaky - slovo hamaka je Japonského původu a označuje závěsné lůžko. Hamaka je u potkanů velmi oblíbená, často v ní spí, povalují se nebo žerou. Bohužel do jí taky s oblibou močí a tudíž je vhodné i často měnit. Je možné ušít pevné hamaky které budete prát a nebo používat jednorázové z hadrů na podlahu nebo starých triček, obě výborně poslouží. Hamaku občas potkani rozkoušou, osvědčilo se mi nedávat ji na stejné místo pokud ji zlikvidovali. Připevnit jí můžete provázky, ale výborně se osvědčily spínací špendlíky.

Trubky - zavěšením plastové trubky do klece získá váš potkan další prostor pro odpočinek, spánek i lumpárny. Je možné koupit trubky pro to určené, některé klece je mají již ve výbavě. Popřípadě stačí koupit drenážní trubku, ta má však velkou nevýhodu, je vlnitá a tak se v ní drží moč a nečistota, dá se však pořídit za pár korun (kolem 25 Kč/metr).

Žebříky: mezi patra umístěte žebříčky, zlepšíte tak přístup do pater. Ale můžete je umístit i v prostoru kde budou sloužit ke šplhání.
Větve: pevně uchycené poslouží jako skvělá prolézačka, použijte nejlépe větve ovocných stromů, lze použít jiné druhy, ale musí být nejedovaté a bez trnů.
Kolečko na běhání: velikost na morče, to je asi 22 cm seženete v provedení nerez v cenovém rozmezí 200 - 290 korun. Je už jen na vašem potkanovi jestli ho využije, co na to říct?:)
Prolézačky a hračky: bez obav použijte různé papírové roličky (od toaletního papíru, papírových ubrousků, atd...), vhodné můžou být i plastové trubky z vodovodního potrubí. Hodit se může kus lana, na kterém uděláte několik uzlů, potkan si může šplhat podle libosti od dna až ke stropu. Z provázků můžete vytvořit síť. Jestli máte nohavice z bavlněné látky tak je připevněte ke stropu klece. Volně zavěšené textilní míčky nejsou k zahození, jen je upevněte na tenký drátek, niť vám překousnou a máte po míčku (první míček u Chunky byl upevněn na niti a protože ji iritoval vedle misky se žrádlem tak ho po krátkém boxování utrhla a rozcupovala během hodiny na miniaturní kousíčky). Fantazii se meze nekladou a i já uvítám vaše návrhy na výrobu hraček, které uveřejním na těchto stránkách.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 anča anča | Web | 21. prosince 2008 v 8:17 | Reagovat

Pěkný...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama