Saluky

27. dubna 2009 v 19:52 | Naiser

Saluki je důstojný společník, dobrý hlídač, výborně si rozumí s dětmi. Vyznačuje se pevným zdravím, čistotou a oddaností svému pánovi.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Saluki, Arabian Hound, Gazell Hound, Persian Greyhound
PŮVOD:
Saluki byl vyšlechtěný na Blízkém východě, pro lov gazel. Název dostal podle města Saluk na jihu Arabského poloostrova. Saluki je jedním z nejstarších psích plemen. Zobrazení psů podobných Saluki se nacházejí již v hrobkách starověkých egyptských faraonů. Saluki je z plemen, orientujících se při lovu zrakem, nejvzácnější. Pes je schopný vyvinout neuvěřitelnou rychlost, která se vyrovná rychlosti arabského hřebce. Plemeno bylo roku 1922 uznáno "Anglickým kynologickým klubem".
POPIS:
Saluki je plemenem krátkosrstých loveckých psů. Jiný název je "Perský chrt".
Saluki je ztělesněním graciéznosti a půvabu, současně však zosobňuje typ psa - lovce, schopného neobyčejné rychlosti a vytrvalosti při pronásledování a usmrcování kořisti. Stavbu těla má vyváženou, hruď hlubokou a mírně zploštělou. Oči jsou velké, tmavé a oválné. Hlavu má dlouhou a úzkou, mezi ušima širokou. Nos je černý nebo hnědý. Uši jsou dlouhé a pohyblivé, zavěšené a k hlavě přiléhající, kryté dlouhou, hedvábnou srstí. Ocas má dlouhý, hladký, nízko nasazený, spuštěný dolů v mírném oblouku, je pokrytý dlouhou hedvábnou srstí, zvláště na konci dobře osrstěný.
VÝŠKA:
Saluki má v kohoutku 58 až 71 cm, fenky jsou proporcionálně menší.
VÁHA:
Saluki váží v rozmezí 14 až 25 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)
SRST:
Salui má hladkou a měkkou srst, hedvábné struktury. Na nohách a zadní straně stehen je jakoby zpeřená. Zpeřená je také u dospělých psů na krku a u štěňat na ramenou. Zbarvení je: bílé, krémové, žluté, zlatavě červené, červenavě plavé, černé, šedé se znaky a kombinace uvedených barev. Jakékoliv zbarvení nebo kombinace barev jsou přípustné.
CHARAKTER:
Saluki je důstojný společník, dobrý hlídač, výborně si rozumí s dětmi. Před cizími lidmi je rezervovaný, ne však nervózní nebo agresivní. Vyznačuje se pevným zdravím, nezapáchá, je čistotný a co je nejdůležitější - je oddaný svému pánovi. Saluki je důstojný, inteligentní a nezávislý pes.
PÉČE:
Saluki potřebuje velkou fyzickou zátěž a dostatečné procházky ve volné přírodě. Péče o srst není náročná.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Saluki se průměrně dožívá 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovec gazel.
VYUŽITÍ DNES:
Společník a naháněč zajíců.
PLEMENO:
FCI X. - Chrti.
Sekce 1 - Chrti.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
SA

Velikost: kohoutková výška psa je 58,5 - 71 cm, feny jsou o něco menší.
Zbarvení: bílé, krémové, jelení červeň, zlato­červené, grizzle, stříbrné grizzle, červené grizzle, bílo-černo-červené, černo-tříslové, a kombinace uvedených barev zbarvení žíhané je nežádoucí.
Vzhled: hlava:
dlouhá a úzká, lebka mezi ušima je přiměřeně široká, nikoli klenutá, stop není výrazný. Nos je černý nebo játrově hnědý. Oči:zbarvené tmavě až oříškově, jsou svítivé, velké, oválného tvaru, nevystupující, výraz je důstojný, přátelský, věrný, zahleděný do dálky. Uši:dlouhé, pohyblivé, ne příliš nízko nasazené, těsně přiléhají k hlavě jsou zavěšené, kryté dlouhou, hedvábnou srstí, natažené dosahují k ústním koutkům. Zuby:v silných čelistech, jsou silné, pravidelného, nůžkového skusu. Krk: dlouhý, pružný, dobře osvalený. Tělo:má přiměřeně široký trup, osvalená bedra jsou lehce klenutá, hřbet není vychýlený do stran hrudní koš je dlouhý, zasahující daleko vzad, ani sudovitý, ani po stranách plochý, břicho je dobře vytažené. Končetiny:hrudní končetiny jsou rovné, od loktů k zápěstím dlouhé zápěstí jsou krátká, lehce skloněná. Kosti nejsou oblé. Pánevní končetiny mají patrné kyčelní hrboly, které jsou daleko od sebe, kolena jsou správně zaúhlená, stehna a bérce dobře utvářené, hlezna nízká. Tlapy:silné, pružné, přiměřeně dlouhé, s dlouhými, pěkně klenutými prsty, z nichž jsou vždy dva střední delší na hrudních končetinách mohou být lehce vytočené ven. Ocas:nízko nasazený, nesený mírně do oblouku, ne však přes hřbet, dobře osrstěný na spodní straně, dosahuje až k hleznům. Srst:krátká, hladká, hedvábná, na končetinách, na zadní straně stehen a na nártech delší, krátkosrstá varieta nemá nikde delší srst.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama