Sloughi

27. dubna 2009 v 19:49 | Naiser


Sloughi je elegantní, vysoký a štíhlý pes, s hlubokým hrudníkem a výborně vyvinutým svalstvem.

ANGLICKÝ NÁZEV:

Sloughi, Slugi Arabian Chrt

PŮVOD:

Sloughi je plemenem známým již asi 1000 let. Vyšlechtěný byl v Maroku pro lov gazel, divočáků a zajíců. Sloughi je po celém světě známý jako "arabská hvězda" a nenechává chladným ani jednoho obdivovatele chrtů. Při lovu je schopný vyvinout neuvěřitelnou rychlost. Pískové zbarvení mu umožňuje v písčité krajině lovit gazely, které psa zpozorují, až když je v jejich bezprostřední blízkosti. Plemeno je uznáno FCI.

POPIS:

Sloughi je plemenem krátkosrstých loveckých psů. Jiný název je "Arabský chrt".

Sloughi je elegantní, vysoký a štíhlý pes, s hlubokým hrudníkem a výborně vyvinutým svalstvem. Hlava je dlouhá, štíhlá, dokonale tvarovaná, mozkovna plochá a středně široká. Oči jsou oválné a tmavé. Uši má malé, ploché, vysoko nasazené, zavěšené, ve tvaru trojúhelníku, na koncích zaoblené. Ocas je střední délky, nesený pod úrovní hřbetu.

VÝŠKA:

Pes má v kohoutku 66 až 72 cm.

Fena má v kohoutku 61 až 68 cm.

VÁHA:

Standard FCI váhu neuvádí.

Hmotnost plemene se vypočítává podle kohoutkové výšky.

SRST:

Sloughi má krátkou a hladkou srst, na pohmat hedvábnou. Zbarvení: všechny odstíny pískové a rezavé barvy, možná je kombinace žíhaného s černočerveným a bílým.

CHARAKTER:

Sloughi má nezávislý a vznětlivý temperament lovce. Je to však také inteligentní a milý pes. Bývá příjemným společníkem, který potřebuje pouze dobrou péči a jako lahůdkou nepohrdne jemným skopovým.

PÉČE:

Sloughi potřebuje dostatek pohybu.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:

Sloughi se průměrně dožívá 12 let.

VYUŽITÍ PŮVODNÍ:

Lovec drobné a vysoké zvěře a hlídač stád.

VYUŽITÍ DNES:

Společník.

PLEMENO:

FCI X. - Chrti.

Sekce 3 - Chrti.

Bez pracovní zkoušky. Závodní licence.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :

SL

Velikost: kohoutková výška psa je 66 - 72 cm, ideální 70 cm, feny 61 - 68 cm, ideální 65 cm u psa vysokého 70 cm je délka těla 67 - 68 cm, u feny vysoké 65 cm je délka těla 62 - 63 cm.
Zbarvení: pískové, světle pískové, s černou maskou nebo bez ní červeně pískové, s černým pláštěm nebo bez něj pískové s uhlováním nebo pískové s černýma ušima a krkem žíhané.
Vzhled: hlava:
protáhlá, elegantní, jemná, ale dost silná, při pohledu shora má tvar protáhlého trojúhelníku nejširší je mozkovna, směrem kupředu se hlava zužuje horní linie je plochá, v zadní partii je zaoblená, očnice směřují vpřed, čelní rýha je jen mírně znatelná, týlní hrbol patrný. Stop slabě vyznačený. Čenichová partie má tvar protáhlého trojúhelníku, stejnou délku jako mozkovna, nosní hřbet rovný, nos mírně spadající, vždy černý, dobře vyvinutý, ne zašpičatělý pysky jsou jemné a pružné. Oči:
velké a tmavé, dobře posazené, někdy mírně přivřené, výraz milý, trochu zasmušilý při světlé srsti mohou mít jantarové zbarvení. Uši:
vysoko nasazené, zavěšené, přiléhající k hlavě, ne příliš velké, tvaru trojúhelníku, na koncích lehce zakulacené. Zuby:normální, přípustný je klešťový skus. Krk:dlouhý, vzhůru nesený, šíje lehce klenutá. Tělo:má krátký, téměř vodorovný hřbet, bedra jsou krátká a suchá, záď je kostnatá a skloněná, hruď není příliš široká, ale je dosti hluboká, dosahující k loktům břicho a slabiny dobře vtažené.

SloughiKončetiny:hrudní končetiny jsou silné, předloktí kostnatá a svalnatá, zápěstí a záprstí silná, ale pružná. Pánevní končetiny mají plochá, svalnatá stehna jsou dlouhé, dobře osvalené, hlezna jsou silná, dobře zaúhlená, nárty silné. Tlapy:oválné, lehce protáhlé až zaječí, drápy černé či pigmentované. Ocas:tenký, ne masitý, nasazený v prodloužení zádě, nesený pod linií hřbetu, dosahuje k hleznům. Srst:
velmi krátká, jemná, přiléhající.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama